Chcemy, żeby seniorzy byli bardziej aktywni, a dzieci się częściej uśmiechały i wiedziały, że jest ktoś, kto o nich pamięta i właśnie dla nich pisze swoje bajki i wiersze.

Projekt „Latające babcie” jest organizowany przez wolontariuszki stowarzyszenia kobiety.lodz.pl dla Pań w wieku 55+. Uczestniczki projektu wezmą udział w cyklu spotkań literacko-aktorskich. W ich trakcie będą:

- pisać bajki, wiersze, opowiadania

- przygotowywać je do druku

- tworzyć bajkowe spektakle dla dzieci

Spotkania będą się odbywać w siedzibie stowarzyszenia w Łodzi przy Al. Kościuszki 48 Ip. Projekt pozwoli jego uczestniczkom realizować długo skrywane literackie i teatralne marzenia. Jest wyjątkową okazją do niecodziennych spotkań międzypokoleniowych. Przygotowane w ramach projektu spektakle będą przedstawiane najmłodszym widzom w przedszkolach, hospicjach, domach opiekuńczych i szpitalach.

- Urszula Machcińska -.

niedziela, 26 sierpnia 2012

NA GORĄCO !!


Wczoraj, tj. 24.08.2012 roku, na zaproszenie Moniki Sawickiej, Latające Babcie wzięły udział w nagraniu dla telewizji Ret-Sat.
Spotkanie z naszą znajomą z różnych projektów Moniką i operatorem Ret-Sat-u odbyło się w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Przybyły tam: babcia Ula Machcińska, „la babcia” (pseudonim po wakacjach „U Włocha”) Ania Ubysz, babcia Jadzia Głażewska oraz babcia Basia Maciejewska. Wszystkie babcie z rekwizytami, pamiątkami, dyplomami, rysunkami, większość ze strojami do ról z ulubionych utworów. Babcia Ula przyniosła jeszcze coś…Próbny wydruk naszej najnowszej książeczki. Cudny!!!
Ale do rzeczy, czyli do nagrania. W trzydziestominutowym wywiadzie starałyśmy się opowiedzieć wszystko o Latających Babciach. Ich historię – od pierwszych warsztatów pisania bajek do planów, które, jeśli się spełnią, pozwolą jeszcze większej liczbie dzieci zapoznać się z twórczością Babć. Przedstawiłyśmy trasy naszego „latania” – od łódzkich przedszkoli, szkół poprzez domy dziecka, szpitale po… pałac prezydencki w Warszawie czy wreszcie sceny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezentowałyśmy sylwetki swoje i „wielkich nieobecnych” – babci Elżbiety Boryniec, Hali Kwaśnej, Basi Wierzbickiej, Eli Bukowskiej i naszej ekspertki literackiej Beaty Śniecikowskiej. Omówiłyśmy ważniejsze przedsięwzięcia z ostatniego roku (np. cykl radiowych dobranocek w naszym wykonaniu w Radiu Łódź, realizację programu komunikacji empatycznej poprzez prezentację bajek empatycznych w PP 14 i 133 w Łodzi), współpracę z wieloma osobami i instytucjami, dzięki którym nasze „latanie” zyskuje prestiż i sprawia nam coraz więcej satysfakcji. Jesteśmy docenione i zauważone. Szczycimy się np. tytułem Kobiet Niezwykłych, nasza koordynatorka Ula Machcińska została członkinią Rady Seniorów przy Radzie m. Łodzi. Dla wielu dzieci zaś jesteśmy ważnymi postaciami ich dzieciństwa. Honorują nas dyplomami, podziękowaniami, rysunkami inspirowanymi naszymi utworami.
Po tej rozmowie, przerywanej od czasu do czasu naszym: „ojej, zapomniałybyśmy o…!”, naszymi wierszykami (np. radiowym wstępem: „Halo, halo, tralalaa, babcia dla was bajkę ma…”), śmiechem z wesołych wspomnień, nadszedł czas prezentacji kilku utworów. Babcia Ania zagrała Kurę Marudę autorstwa Barbary Wierzbickiej, babcia Basia Maciejewska potwierdziła swoje mistrzostwo wykonania wiersza Urszuli Machcińskiej o czarownicy Trambulinie. Babcia Ula natomiast wyrecytowała swój wiersz o śnie pewnej Biedroneczki, która wreszcie doceniła swoje kropeczki, a babcia Jadzia „odwiedziła” krasnoludki, dbające bardzo o czystość swojej chatki.
Po nagraniu Monika Sawicka, jakby trochę zaskoczona, powiedziała:
„ - Ale fajne te wasze bajki!”. Chórem odpowiedziałyśmy: „- Nooo!”    
i roześmiałyśmy się głośno, wyczuwając zaskoczenie prowadzącej wywiad.
Zapraszamy zatem wszystkich do czytania naszych wierszy, opowiadań i bajek zawartych w trzech już edycjach „latających” książeczek!

                                      Anna Ubysz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz