Chcemy, żeby seniorzy byli bardziej aktywni, a dzieci się częściej uśmiechały i wiedziały, że jest ktoś, kto o nich pamięta i właśnie dla nich pisze swoje bajki i wiersze.

Projekt „Latające babcie” jest organizowany przez wolontariuszki stowarzyszenia kobiety.lodz.pl dla Pań w wieku 55+. Uczestniczki projektu wezmą udział w cyklu spotkań literacko-aktorskich. W ich trakcie będą:

- pisać bajki, wiersze, opowiadania

- przygotowywać je do druku

- tworzyć bajkowe spektakle dla dzieci

Spotkania będą się odbywać w siedzibie stowarzyszenia w Łodzi przy Al. Kościuszki 48 Ip. Projekt pozwoli jego uczestniczkom realizować długo skrywane literackie i teatralne marzenia. Jest wyjątkową okazją do niecodziennych spotkań międzypokoleniowych. Przygotowane w ramach projektu spektakle będą przedstawiane najmłodszym widzom w przedszkolach, hospicjach, domach opiekuńczych i szpitalach.

- Urszula Machcińska -.

czwartek, 21 czerwca 2012

Silne kobiety w Łodzi czyli Zjazd Pań Prezydent


Takiego nagromadzenia  ważnych kobiet, a właściwie zadbanych, eleganckich dam dawno już
Duża Sala Obrad Urzędu Miasta  Łodzi  nie oglądała. W niej to bowiem w piątek 15 czerwca 2012  odbył się, chyba pierwszy w historii Polski,  zjazd  Pań Prezydent kilku  miast. I tak, na zaproszenie prezydent  Hanny Zdanowskiej do Łodzi przyjechała Agata Fisz, prezydent Chełma, Anna Milczanowska – prezydent Radomska, Wioletta Pal – wiceprezydent Radomska, Monika Lipińska – wiceprezydent Lublina, Iwona Wieczorek -prezydent Zgierza. W debacie uczestniczyły także: konsul generalna Austrii, przedstawicielka ambasady  Francji, wojewoda łódzka – Jolanta Chełmińska, wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak,  Bogna Stawicka – pełnomocnik prezydent Łodzi ds. równego traktowania, Monika Kamieńska – pełnomocnik prezydent Łodzi ds. projektu „Łódź Miastem Kobiet”, dyrektorka AOIA,  Agata Młynarska – dziennikarka, założycielka portalu
OnaOnaOna.pl,  przedstawicielka Partii Kobiet, a także łodzianki reprezentujące środowiska artystyczne, twórcze, organizacje pozarządowe i środowisko biznesu, wśród nich pani Alicja Wojciechowska – prezeska Fundacji „Głowno- miasto z głową” i właścicielka firmy produkującej bieliznę damską, wreszcie „Latające Babcie” (ze swoją koordynatorką Urszulą Machcińską), działające pod auspicjami Stowarzyszenia Kobiety.lodz.pl.
Debatę dotyczącą polityki równościowej, problemów i dobrych praktyk w zarządzaniu miastem
prowadził Leszek Bonar, znany i lubiany łódzki komentator i dziennikarz telewizyjny.
Prezydent Łodzi. H. Zdanowska, zapraszając panie do dyskusji,  podkreśliła, że w Łodzi - mieście kobiet, oraz  w woj. łódzkim  rządzą teraz kobiety. Działają czasem niestandardowo, ale skutecznie i radzą sobie dobrze. Prezydent Radomska A. Milczanowska mówiła, że przy wyborach na prezydenta spotkała się z rezerwą jako kobieta, nauczycielka, matka czworga dzieci. Ale wygrała je, bo nie zabrakło jej determinacji i doświadczenia, które zdobyła wcześniej, działając choćby jako  przewodnicząca Związku Zawodowego Nauczycieli „Solidarność”. Radomsko – jak mówiła - jest miastem biednym, bezrobocie niedawno sięgało 20%, teraz spadło do 16%. Rządzące w mieście kobiety (wiceprezydent to również kobieta), są równie mądre i silne jak mężczyźni.  Rozdają „wędki”,  walczą z biedą i zgodnie  współpracują z dyrektorem MOPSu,  mężczyzną. Dzięki temu Radomsko osiąga coraz lepsze wyniki w różnych dziedzinach. Wiadomo, „gdzie diabeł nie może...” - żartowała  pani Anna. Agata Fisz – prezydent Chełma  w swoim krótkim wystąpieniu stwierdziła, że razem ze swoimi dwoma zastępcami, mężczyznami, udaje jej się bez przeszkód realizować politykę równościową, bez konieczności wprowadzania jakichś szczególnych dodatkowych  umocowań prawnych.

Iwona Wieczorek, prezydent Zgierza, w którym, jak w Łodzi -  po raz pierwszy rządzą kobiety, postrzega rządzenie jako walkę z przeciwnościami losu, którą można i trzeba wygrywać, tak jak ona sama wygrała walkę z choroba nowotworową. Kobiety – mówiła – umieją pokonywać przeszkody.
Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina, gdzie we władzach miasta jest sporo kobiet mówiła, że panie mimo ich wrażliwości, umieją podejmować trudne decyzje i świetnie dają sobie radę  w
zarządzaniu miastem. Lublin przyjął model zarządzania partycypacyjnego z udziałem organizacji
pozarządowych  i stałym dialogiem społecznym. Model ten gwarantuje zabezpieczenie polityki równościowej, a prezydent (mężczyzna) przestrzega zasady równości płac, jak i szans awansu.
W dalszej części debaty H. Zdanowska - nawiązując do swoich doświadczeń  pracy w biznesie - wyraziła opinię, że jej zdaniem bardzo wartościowymi pracownikami są kobiety po czterdzieste,
ponieważ mają już odchowane dzieci i dużo determinacji, by realizować swoje wizje i marzenia.
I.Wieczorek powołując się na swoje doświadczenia w pracy naukowej  stwierdziła, że bardzo cenna
jest praca w zespołach mieszanych pod względem płci i wieku. A.Milczanowska wyraziła opinię, że kobietom w pracy pomaga często intuicja. Na swoim stanowisku pamięta o tym, że „nie jest ważne by być kimś, ale żeby coś zrobić”. Dlatego jej gabinet jest otwarty dla wszystkich radomszczan.
Wojewoda łódzka  Jolanta Chełmińska  podkreśliła potrzebę pokory przy zarządzaniu oraz
konieczność współpracy bez względu na płeć, wiek, czy nawet poglądy. ”Trzeba znaleźć wspólny język, ważna jest intuicja kobiet oraz merytoryczna argumentacja mężczyzn i ważne jest „abyśmy
umiały realizować się zawodowo  i rodzinnie” - mówiła. Pochwaliła przy okazji aktywność łodzianek, dając za przykład „Latające Babcie”,  reprezentujące seniorki, zawsze pełne energii i   entuzjazmu.  Przy końcu dyskusji przedstawicielka Partii Kobiet przypomniała o konieczności budżetowania ze względu na płeć oraz wspieranie grup słabszych, a przedstawicielka  Fundacji na rzecz Edukacji Seksualnej Anna Jurek  przypomniała o konieczności wspierania idei wychowania seksualnego w szkołach. W odpowiedzi,  A.Milczanowska opowiedziała o akcjach podejmowanych w tej sprawie w Radomsku i związanych z tym trudnościach.
Z kolei Bogna Stawicka,   pełnomocnik prezydent Łodzi ds. równego traktowania zapowiedziała przygotowywanie Łódzkiej Karty Różnorodności, która ma uwzględniać wszystkie aspekty i problemy równego traktowania.
Jako ostatnia, głos w debacie zabrała Agata Młynarska. Krótko opowiedziała o zmianach w swoim życiu i karierze zawodowej,  podziękowała H.Zdanowskiej za zaproszenie na spotkanie
i podkreśliła, że Łódź  podjęła pionierską akcję uaktywniania kobiet i zmieniania jakości ich życia.
„Nie straćmy tego!” - apelowała,  zapraszając przy okazji na Festiwal „TERAZ ONE”(22-24.06 br.)
I już był czas, by wszystkie panie ustawiły się do wspólnego zdjęcia na Piotrkowskiej przed magistratem. Mimo drabiny, niełatwo było fotoreporterom zmieścić całe zgromadzenie w jednym  kadrze. Ale udało się! „Będziemy  powtarzać takie spotkania” - obiecała prezydent H.Zdanowska, zapraszając  panie na popołudniowy pokaz mody. Do następnego spotkania!

          Elżbieta Boryniec
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz