Chcemy, żeby seniorzy byli bardziej aktywni, a dzieci się częściej uśmiechały i wiedziały, że jest ktoś, kto o nich pamięta i właśnie dla nich pisze swoje bajki i wiersze.

Projekt „Latające babcie” jest organizowany przez wolontariuszki stowarzyszenia kobiety.lodz.pl dla Pań w wieku 55+. Uczestniczki projektu wezmą udział w cyklu spotkań literacko-aktorskich. W ich trakcie będą:

- pisać bajki, wiersze, opowiadania

- przygotowywać je do druku

- tworzyć bajkowe spektakle dla dzieci

Spotkania będą się odbywać w siedzibie stowarzyszenia w Łodzi przy Al. Kościuszki 48 Ip. Projekt pozwoli jego uczestniczkom realizować długo skrywane literackie i teatralne marzenia. Jest wyjątkową okazją do niecodziennych spotkań międzypokoleniowych. Przygotowane w ramach projektu spektakle będą przedstawiane najmłodszym widzom w przedszkolach, hospicjach, domach opiekuńczych i szpitalach.

- Urszula Machcińska -.

czwartek, 27 września 2012

Dzień Przedszkolaka ze Stonogami


21 września to dla Latających Babć dzień niezwykle ważny. Bo to przecież Dzień Przedszkolaków, do których Babcie wciąż „latają”. Z kim i jak spędzić go w tym roku? Decyzja, choć niełatwa, była
jednak szybka. Ze Stonogami, Biedronkami, Motylkami i też z Krasnalkami. Dlaczego z nimi? Bo właśnie takie nazwy mają poszczególne grupy  w Przedszkolu Nr 83 przy ul. Zbiorczej 3 w Łodzi. Do Przedszkola 83  Latające Babcie wybierały się jak „sójki za morze”, czyli od dawna, ale rozliczne zajęcia i „loty” uniemożliwiały im wcześniejsze spotkanie z dziećmi tej placówki.


Ale wreszcie,  na swój pierwszy powakacyjny lot,  21.09.2012 r. Babcie: Jadzia Głażewska, Basia Maciejewska, Hala Kwaśna i Elżbieta Boryniec wybrały się właśnie tam. Choć nie bez przygód, bo Babci Hali, czyli wróżce, zawieruszył się po drodze do Przedszkola bagaż z czarodziejską różdżką, a bez czarodziejskiej różdżki – ani rusz! Ale wszystko dobrze się skończyło i Babcie dotarły na umówione miejsce  z różdżką i wszystkim, co potrzeba, by odbyło się ich mini- przedstawienie. Temat spektaklu: ”Przedjesienne nastroje i czary-mary  oraz wesołe zwierzęta”.


Najpierw  Babcie przedstawiła dzieciom pani dyrektor Przedszkola, a potem Babcie same, poprzez  swoje wierszyki, opowiedziały o sobie, o wróżkach, czarownicach, krasnalach, a wreszcie w drugiej części – o różnych zwierzętach. Było o napuszonym pawiu, osie i biedronce, o kotach, kogucie, o marudnej kurze, która się bardzo dzieciom spodobała w wykonaniu Babci Basi. Na koniec - refleksyjne  wierszyki o wrześniu i jesieni oraz zagadki z nagrodami. Dzieci wysłuchały wszystkiego uważnie i choć maluszki pogubiły się nieco w zagadkach, udało się wszystko wyprostować i czas upłynął szybciutko na wesołej, wspólnej zabawie.  Za dobrze odgadnięte zagadki, dzieci dostały w nagrodę  książeczki ufundowane przez Bibliotekę im. J.Piłsudskiego,  z którą „Latające” współpracują w ramach akcji „Łódzkie czyta”. Babcie zaś, za występ, otrzymały od poszczególnych grup śliczne laurki wykonane przez dzieci przeróżnymi technikami. Babcie zostawiły również przedszkolakom – na pamiątkę tego spotkania -   swoją pierwszą książeczkę „Latające Babcie - Dzieciom”.

Po występie była przy herbacie i domowych wypiekach, miła rozmowa z Personelem Przedszkola i panią z Biblioteki Piłsudskiego, o dzieciach i dalszej współpracy. I to Przedszkole wpisało się w serca Babć ciepłym przyjęciem i wielką gościnnością. A więc - do następnego spotkania!

                               Latająca Babcia Elżbieta Boryniec


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz